امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۰۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

  • مهارت های گفتگو : چگونه با فرزندانمان سخن بگوییم؟

کودکان از همان لحظه تولد راه و رسم برقراری ارتباط را یاد می‌گیرند. آنها اولین ارتباط خود را با مادر از طریق گریه کردن آغاز می‌کنند. پس از آن پیشرفت فرد در گرو ارتباط او با دیگران و دیگران با وی است. مهارت‌های ارتباطی سرمایه‌ای مهم برای هر فرد در راه موفقیت به شمار می‌رود.

۱-گفت و گو، کنش جمعی و عقلانی برای کشف حقیقت است. گفت و گو، “هنر با هم اندیشیدن” در باره ی حقیقت است. گفت و گو، یعنی کاوش در باره ی حقیقت، پرونده ای که همیشه باز است و هیچ گاه بسته نخواهد شد.
۲ – پیش فرض گفت و گو این است که ممکن است حقیقت از خلال این کنش جمعی و هنر با هم اندیشیدن ظاهر شود. بنابر این آن کس که از قبل، تمام حقیقت را در دستان خود احساس می کند منطقا و از نظر روانی نمی تواند با دیگران گفت و گو کند.

۳- باید میان کشف حقیقت و پذیرش حقیقت تمایز قایل بود.
۴- گفت و گو، مستلزم آمادگی های روان شناختی و دارا بودن مهارت های لازم است. وقتی به اختیار، وارد گفت و گو با شخص دیگر می شویم، باید بدانیم که فرد مقابل ممکن است، اعتقادات و باورهای متفاوتی از ما داشته باشد. ثانیا، تفسیرش از حقیقت به گونه ای دیگر باشد و در نهایت ممکن است اساسا با ما هم افق نباشد.

  • هنر با هم اندیشیدن : مهارت‌های ارتباطی سرمایه‌ای مهم برای هر فرد

۵- در گفت و گو، ادعاهای افراد، چندان مهم نیست و همچنین مهم نیست که نظر شخصی و یا موضع گیری طرف مقابل در قبال مسئله ها چیست، بلکه مهم این است که آیا می تواند برای ادعاهای خود دلیل کافی ارائه کنند و استدلال های خرد پسند فراهم نماید؟
۶- گفت و گو، ارائه ی خردمندانه دلایل است و الزاما با پذیرش آن از سوی دیگران کاری ندارد. دغدغه ی اصلی در یک گفت و گو باید موجه سازی ادعاهای ما باشد.

۷- در یک گفت و گوی خردمندانه، نقل قول از کسان دیگر حجت و دلیلی برای ادعاهای خود فراهم نمی کند مگر آن که خود فرد، بتواند آنها را موجه کند.
۸- در یک گفت و گوی خردمندانه، پیش از هر چیز باید موضع بحث به نحو کامل روشن و شفاف تبیین شود. قبل از هر چیز باید دریابیم که قرار است به چه مسئله ای بپردازیم.

۹- در پروسه ی گفت و گو، تا جایی که ممکن است مسئله ی مورد گفت و گو را باید به مسئله های کوچک تر تقسیم کرد و ابعاد هر یک را با دقت معلوم نمود.
۱۰- گفت و گو متضمن بکار گیری مفاهیم روشن و کارآمد است. استفاده ی بی شمار از مفاهیم پرفراز و نشیب و تنش زا، فضای گفت و گو را مخدوش می کند. وقتی با تعابیر شفاف و آسان فهم می توان سخن گفت، در میان آوردن واژه های پیچیده ضرورتی ندارد.

 

عارفه منجم / درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی