امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۱۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

یکی از تجربه ها ی انسانی، تجربه ی درد و رنج است. درد و رنج های فردی و اجتماعی مستمری که در عمیق ترین لایه های زندگی جریان دارد. اما مواجه شدن با درد و رنج، بدان معنا نیست که آن را می شناسد.

آیا تا به حال به این مساله اندیشیده اید که چرا رنج هایم به صورت تکراری در زندگی ام جاری و مستمر است؟

جامعه رنج می برد و نمی داند چه درد و رنجی را بر دوش دارد، چرا و چگونه رنج می کشد و در نهایت راه برون رفت از آن چیست. این ها را نمی داند زیرا درد و رنج هایش را فهم نمی کند. فقط آن را احساس می کند اما بدان آگاهی ندارد.

شبیه این می ماند که شخصی، در ناحیه شکم احساس درد می کند اما نمی داند کدام عضو، به چه دلیل و چرا درد می کند. و راه درمان این درد چیست. جامعه نیز ممکن است فقط درد را احساس کند اما آگاهی بدان نداشته باشد. فقیر، فقر را بر دوش می کشد و کوله بار رنج ناشی از فقر را با تمام وجودش احساس می کند. اما ممکن است نداند فقر او از چیست، چرا فقیر است و چگونه می تواند خود را از بن بست فقر برهاند. او نیاز دارد نسبت به فقر اگاهی پیدا کند.

درمان فقر وقتی ممکن است که مواجهه و احساس درد فقر، به تجربه ای آگاهانه تبدیل شود.
روشنفکر مفسر رنج است. کارش معنادار کردن رنج های اجتماعی است. رسالتش تبدیل مواجهه ی صرف به آگاهی پیش برنده است. از این رو جامعه همواره به چنین تفسیرگرانی محتاج است. جامعه ای که خود را مستغنی از تفسیر رنج هایش بداند، همواره در رنج هایش درجا خواهد زد. درد دارد و نمی داند چرا و نمی داند راه برون رفت از آن کدام است.

وقتی درد به آگاهی تبدیل نشده باشد، و سرمنشا و کیفیت و سبب درد را تشخیص ندهد، رنج هایش را تکرار می کند. خودش، خودش را رنج می دهد. خود تخریبگر می شود. ویران شدن نتیجه ی درد و رنج نیست، ثمره ی تکرار و تکرار رنج هایی است که می توانست با آگاهی همراه شود و جامعه را قوی تر کند.

“آن چه مرا نکشد، قوی ترم می کند”. این جمله از نیچه، حلقه ی مفقوده ای دارد. شاید بهتر است بگوییم آن چه مرا نکشد و به آگاهی من تبدیل شود، آن آگاهی مرا قوی ترم می سازد.

علی زمانیان

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (۳ دیدگاه)

  1. فهیمه عزیزی

    خیلی ممنونم از توجهتون. 🙂

  2. فرهنگ

    کاملا درسته بینش ما باعث بالارفتن درک خود اگاهی میشود

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی