امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۱۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

فرد سالم خوشبخت است و از سلامت فیزیکی-روانی برخوردار است و در مسیر تکمیل و تکامل خود و دیگران قدم برمی‌دارد.

 

۱ – او آرمان‌خواه است.
حرکت او به سمت ایده‌آل‌هایی است که مبتنی بر اصول اخلاقی و ارزشی است . او حاضر به اعلام و حتی اثبات مجموعه باورها و اعتقادات خود است و همیشه آماده‌ی هرگونه نقد و انتقاد است و همیشه در را برای گفتگوی صمیمانه و صادقانه پیرامون اجزای باورها و اعتقاداتش باز می‌گذارد و آماده و راغب برای تجدیدنظر در باورهایش است زیرا باور دارد که هر باوری در گذر زمان باید رشد و تکامل و دگرگونی خود را داشته باشد.

۲ – او درست در مقابل فرد ایدئولوگ و باورمند به ایدئولوژی قرار دارد.

فرد ایدئولوگ به مجموعه‌ای اعتقادات باور دارد که آنرا با همه‌ی خوب و بد پذیرفته است. او برای سهولت و راحتی یک سیستم و مجموعه‌ای را پذیرفته و در گفتگویی صادقانه اقرار به اجزای بد، غلط، نامناسب و حتی مضر ایدئولوژی خود می‌کند ولی با توجیه و توضیح مطلب، به جای اثبات درست وغلطی آن به بهانه‌ی این که دیروز درست بوده امروز هم درست می‌داند (از قبیل اینکه فلان قانون ظالمانه است ولی در هزار سال پیش با توجه به شرایط زمانی و مکانی درست بود). ایدئولوگ این مجموعه را بدون پذیرفتن هیچ‌گونه نقد و انتقاد برگزیده و نه تنها به دیگران، بلکه خودش نیز فرصت و اجازه‌ی تفکری نقادانه نمی‌دهد.

۳ -فرد سالم توجه و اهمیتی فوق‌العاده‌ای برای واقعیت قائل است.

او از قبل کوشش برای توصیف و تخیل ِجهان واقع، با تمام توان و نیروی خود را به کار می‌گیرد تا دریابد و کشف کند واقعیت چیست آنگاه اگر آن را دوست ندارد و درست نمی‌داند و نمی‌پذیرد از راه‌های واقع‌بینانه در جهت حل آن بر‌ آید. در حالی که فرد بیمار، واقعیت را آنگونه که میخواهد می‌بیند و آن‌گونه حس و احساس می‌کند که دوست دارد و کوششی به جهت درک و کشف واقعیت نمی‌کند. واقعیت(reality) یعنی آنچه که هست (در جهان خارج یا درون ما) و بر اساس ابزار، ملاک و میزانی که ما در اختیار داریم تعریف می‌شود.

۴ – میل و کوششی فراوان برای کشف و درک حقیقت دارد.

سه تعریف معمول و مرسوم برای حقیقت وجود دارد.
تعریف اول واقعیت را در برابر حقیقت قرار می‌دهد. واقعیت یعنی آنچه که هست و حقیقت یعنی آنچه که باید باشد(جنگ در جهان واقعیت است و صلح حقیقت).
تعریف دوم تطابق شناخت، درک، برداشت و فهم با واقعیت خارجی است(اگر فردی می‌گوید دمای اتاق ۲۵ درجه است و دماسنجی آوردند و دما ۲۵ درجه بود، جمله‌ی آن فرد حقیقت است).
تعریف سوم حقیقت عبارتی ست که هرگز در همان مجموعه، عبارت دیگری متضاد و متناقض با آن نمی‌تواند حقیقت باشد(مثلا اگر فردی در ساعتی مشخص در مکانی مشخص باشد، همزمان نمی‌تواند در همان زمان در مکانی دیگر نیز باشد).
فرد سالم به دنبال کشف و درک حقیقت در هر سه تعریف فوق است.

۵ – اهمیت، ارزش و اصالتی برای علم قائل است.

اصالت علم به این معنا که علم نه مطلق است و نه قطعی و نهایی ولی با وجود نسبیت‌ اش (به دلیل ارتباط با دگرگونی‌ها) و ناقص بودن‌ اش (چون انسانی ست)، تنها و تنها وسیله‌ای است که در موردِ بیشترین ِ جهان، می‌تواند بهترین نظرها را داشته باشد.

۶- اهمیت و ارزشی برای هنر قائل است.

۷ – فرد سالم، زیباشناس و زیباپسند است.

۸ – دارای عقل بوده و از آن در همه‌ی جنبه‌های زندگی استفاده می‌کند.

۹- انسان سالم درباره‌ی موضوعات دچار تضاد و تناقض نیست.

۱۰ – این واقعیت را می‌پذیرد که جهان بر اساس احتمالات و امکاناتی که در مقابل خود دارد، موجب حوادث و اتفاقاتی می‌شود.

(مثال: تولد ما یک اتفاق از بین میلیون‌ها یا میلیاردها احتمال و امکان بوده ).

 

آیا شما تمام این ویژگی ها را در خود مشاهده نمودید؟ یا برای کسب این ویژگی ها تلاش و برنامه ای دارید؟

 

به امید جامعه ای سالم

عارفه منجم / درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی