امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۳۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

  • ارزیابی سبک زندگی

قطعاً همه شما درباره سبک زندگی سالم چیزهایی شنیده‌اید. گاهی افرادی را می‌بینیم که وقتی درباره عوارض سیگار یا غذای پرچرب با آن‌ها صحبت می‌کنید جملاتی مانند این را می‌گویند: پس چرا تا به حال نمرده‌ام؟ یا قدیمی‌تر‌ها انقدر چربی می‌خوردند اما از ما سالم‌تر بودند.

ما فرض را بر این می‌گذاریم که شما از این گونه استدلال‌ها ندارید! و فقط به خاطر تنبلی سبک زندگی خوبی ندارید. پرسشنامه زیر که به وسیله دو دانشمند بسیار مشهور یعنی اِد داینر و رابرت بیسواس داینر تهیه شده است سبک زندگی شما را ارزیابی می‌کند. هر پاسخ “بلی” که به این پرسش‌ها بدهید به معنی این است که شما زندگی سالم‌تر و طولانی‌تری خواهید داشت.

 

ارزیابی سبک زندگی
به هر سوال زیر پاسخ بلی یا خیر بدهید.

۱- آیا از کشیدن سیگار اجتناب می‌کنید؟ بله/خیر
۲- آیا از نوشیدن الکل اجتناب می‌کنید؟ بله/خیر

۳- آیا وزن طبیعی دارید؟ بله/خیر
۴- آیا در هنگام رانندگی صحبت کردن با تلفن همراه را کنار می‌گذارید؟ بله/خیر

۵- آیا هر وقت که خارج از خانه هستید از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید؟ بله/خیر

۶- آیا میوه، سبزیجات و گهگاهی شکلات سیاه می‌خورید؟ بله/خیر

۷- آیا روزانه دوز کمی از آسپرین را مصرف می‌کنید؟ بله/خیر
۸- آیا هفته‌ایی چهار بار یا بیشتر ورزش می‌کنید؟ بله/خیر

۹- آیا هر روز دو بار دندان‌های‌تان را با نخ دندان تمیز کرده و مسواک می‌زنید؟ بله/خیر
۱۰- آیا همیشه در هنگام رانندگی کمربند ایمنی‌تان را می‌بندید؟ بله/خیر

 

جواب مثبت به بیشتر این سوالات به معنی این است که شما سبک زندگی سالی دارید. اما اگر پاسخ شما به بیشتر این سوالات منفی است، به معنی این است که شما مستعد انواع بیماری‌ها و مشکلات جسمی هستید و به احتمال زیاد عمر کوتاهی خواهید داشت.

مطالعه و پژوهش در موضوع سبک زندگی بیشتر به عنوان یک حوزه مطالعاتی «بین رشته ای» تلقی می شود. ورود دانش پزشکی و دین شناسی به این حوزه نیز شاهدی بر مدعای فوق است. سبک زندگی به عنوان دانشی نوپدید و فراگیر، ظرفیت مسأله سازی در حوزه های مختلف عمل و زندگی از یک طرف و علم و نظر از طرف دیگر را داشته و دارد.

این موضوع اگر با نظر به خاستگاه، پیدایش و رشد اولیه آن در سده گذشته مورد ملاحظه قرار گیرد، طبعاً در بستر و فضای مدرنیته غربی با مبانی و معیار های تمدن غربی و لیبرال دموکراسی و فرهنگ مصرف گرایی و توجه به جلوه بیرونی و نمود ظاهری، همراه است. ورود این مفهوم به فضای فرهنگ دینی به ویژه در اسلام، طبعاً این واژه را دستخوش تفاوت هایی در زاویه نگاه به آن خواهد نمود، چرا که مبانی و معیار های ادیان آسمانی در تقابل کامل نسبت به مدرنیته غربی قرار دارد. طبیعی است که در این فضای جدید تعریف مفاهیم نیز باید با تکیه بر این مبانی و ارزش های معنوی صورت پذیرد. واژه «سبک زندگی» مقسمی است برای اقسام و انواع سبک های مختلفی از زندگی با رویکرد های متفاوت، مانند سبک زندگی اسلامی، غربی، شرقی و یا سبک زندگی در روانشناسی، جامعه شناسی و…. در مجموع آنچه از مفهوم سبک زندگی معمولاً در نوشتار، گفتار، رسانه ها و به ویژه در فضای مجازی و اینترنت به تصویر کشیده می شود، بیشتر ناظر به همان جلوه های بیرونی و خارجی حیات و تمدن غربی ازقبیل مد، دکوراسیون، الگوی مصرف و مفاهیمی از این قبیل می باشد.

همانگونه که اشاره شد واژه ها هنگامی که در فرهنگ های مختلف وارد می شوند سرنوشت هایی بعضاً متفاوت نسبت به زمان شکل گیری آن ها پیدا می کنند؛ و این موضوع یک امر طبیعی است که اصطلاحات تحت تأثیر فرهنگ غالب جوامع قرار می گیرند و بار معنایی خاص پیدا می کنند. البته این سخن به معنای استحاله آن واژه و اصطلاح نیست به گونه ای که تنها بتوان از آن به عنوان مشترک لفظی استفاده نمود بلکه بر عکس این واژه مشترک معنوی بوده و وجه جمع میان برداشت های مختلف از آن وجود دارد.

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی