امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۲:۲۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

نظریه های رفتارگرایی و یادگیری اجتماعی

 

رویکرد شناختی جرج کلی، زمینه کاری خوبی را فراهم کرده است . والتر میشل و جولین راتر، روی فعالیت های ذهنی (شناخت ها) در باره رویدادهای اجتماعی تاکید می کنند. نظریه ها آنها شباهت های زیادی دارند، وعلاوه بر آن، میشل دانشجوی راتر بود. هر دو روی انتظارات تاکید دارند. به این معنا که وقتی مردم در موقعیت خاصی رفتار خاصی را نشان میدهند انتظار دارند چه اتفاقی روی دهد.

طبق هر دو نظریه نمی توان شخصیت را جدا از رویدادهای اجتماعی که شخصیت در آنها خودش را نشان می دهد در نظر گرفت. ابتدا راتر نظریه صفات را زیر سوال برد و بعد میشل حسابی به آن حمله کرد. طبق نظریه صفات صفات انسان در رویدادهای اجتماعی مختلف تقریبا یکسان می ماند. اما میشل وراتر آنرا قبول نداشتند. هیچ یک از آنها عنوان صفت را به هیچ یک از ویژگی های اساسی که برای شخصیت قایل بودند ندادند. نظریه میشل از نظریه استادش راتر فراتر می رود و در نتیجه کاربردهای علمی و عملی بیشتری پیدا میکند با این حال رویکردهای کلی آنهاآنقدر شبیه هم هست که بتوان هر دو را در یک طبقه یعنی در یادگیری اجتماعی قرار داد .یادگیری اجتماعی یعنی کسب اطلاعات مفید از طریق تامل با مردم و سایر عناصر موجود درمحیط.

 

میشل: چالشی برای صفات شخصیتی

ممکن است روزی والتر میشل موسس روان شناسی مدرن محسوب شود. او نظریه یادگیری اجتماعی استادش راتر را با دو شیوه مهم بسط داد. اولا از نظر زیر سوال بردن صفات خیلی از راتر فراتر رفت . صفات عبارتند از واحدهای دایمی ثابت و درونی که باعث میشوند رفتار فرددر رویدادهای اجتماعی مختلف تقریبا یکنواخت باقی بماند.در سال ۱۹۶۸ میشل با نوشتن کتابی معروف انقلابی را آغاز کرد که باعث شد روان شناسان فرضیه های خود درباره صفات را مورد تجدید نظر قرار دهند.

◽️امروز بمباران فرضیه های اساسی در باره درباره صفات آرام گرفته است اما بعضی از آنها آتش زیر خاکسترند. روان شناسی صفات هرگز مانند قبل نخواهد بود.

◾️ثانیا میشل به جای صفات فرایندهای شناختی (ذهنی) و هیجانی (احساسات) را عوامل تعیین کننده عمده رفتار مشخص کرد. با این کار او باعث شد که در باره شخصیت اندیشه های سازنده ای شکل بگیرد و در عین حال چشم اندازهای تحقیقی جدیدی به روی دیگران باز شود. کارهای میشل نشان میدهند که میتوان شخصیت را مفهوم پردازی کرد بدون آنکه صفات در در معنای خاص آن را در نظر گرفت.

 


منابع استفاده شده در متن:

کتاب نظریه های شخصیت شولتز و شولتز

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی