امروز

چهارشنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۸:۱۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

  • جیمز هیلمن: سایکو آنالیست امریکائی و اندیشه یونگی

جیمز هیلمن (Hillman, James)، سایکو آنالیست امریکائی و شاگرد بلافصل یونگ و تعلیم دیده زیر نظر مستقیم او در انستیتوی یونگ زوریخ، اندیشه یونگی را توسعه بخشیده و مکتب “روانشناسی آرکی تایپی” را بنیاد گذاشت که رویکردش روانشناسی ژرفی است که بخش های دقیق و ظریف و یا بخش های تجربه ناآگاه انسان را مورد مداقه قرار میدهد. هیلمن مدرک دکترای خود را از دانشگاه زوریخ دریافت کرد و در سال ۱۹۵۹ دیپلم تحلیل گری یونگین را از انستیتوی یونگ دریافت کرد. سپس بعنوان مدیر انستیتو بمدت ده سال در زوریخ مشغول به کار بود. هیلمن را ” هنر مند روانشناسی ” میدانند و کارهایش را یک تحول بزرگ در حرفه روانشناسی میشناسند. هیلمن روانشناسی را از علم رفتار شناسیِ روح جانوری ، خارج کرده و آن را به یک هنر ِ روحی تبدیل اش کرد.

 

کانون توجه هیلمن در روانشناسی آرکی تایپی ، “عالم خیال” است. نگرش یونگ به روان به مثابه یک تصویر و نقش ، هیلمن را به جدیت به سوی خود جلب کرد. هیلمن می گوید: ” ایماژ ( نقش ، تصویر) همه جا هست، جهان خیال دارای قوانین و دلائل خود است و نه تحت اللفظی است و نه انتزاعی و در عین حال عین حقیقت است. هیلمن اسطوره شناسی و کیمیاگری را طوری نگاه میکند که گوئی با مسائل دنیای امروز سرو کار دارند. از نظر هیلمن، روانشناسی آرکی تایپی، بازگشت به ژرفا و راز آمیزی است. برای هیلمن، روانشناسی آرکی تایپی بیشتر سرو کارش با تصویر های جهانی است. هیلمن می نویسد: ” بزرگترین راز در روانشناسی آرکی تایپی، عشق به هر آنچه که روح بیان میکند، حتی آن چیزهائی که تراپیست و بیمار مایلند که محو بشود ، می باشد”. از نظر هیلمن، روانشناسی آرکی تایپی اشاره بر سیر و حرکت بی انتهائی از سعی و کوشش روانشناسانه دارد که ریشه اش در زندگی هر روزینه و فرهنگ است ، هرچند که بازتاب اش خرد ،هنرمندی تام و قرنها زیبائی ِ کارهای سرزنده ، عاشقانه و شوخ و بازیگوشانه است”.

  • روح و روانشناسی ژرف

رویکرد “خیال” در روانشناسی آرکی تایپی، تمرکز بر سفری درونی است که ناظر بر فراگیری روشنی و صراحت و تجربه رقص و سرور در خلال پیچیدگی ها و دشواری های زندگی است. برای کسانی که ماجراهای سفر درونی ندارند و دریافت هایشان کند و خاکستری و روحیه شان سرد و خاکستری است این سفر بسیار باارزش است.
کسانی هستند که تراژدیِ زندگی شان بواسطه فقر در نداشتنِ “خیال”، در رنج و محنت است. بنا به نظریه روانشناسی آرکی تایپی ، فشار عصبی، بی رمقی، خستگی، بدون هیچ تصویر و نقش خیال ای در دل، فرد را قطعا از بین می برد و او را میکشد.

از دیدگاه هیلمن، ایده های روانشناسی، راه های دیدن و فهمیدن “روح” است، لذا هر تغییری در ایده روانشناسانه، تغییر در “روح” است. برای هیملمن رویکرد روانشناسانه، در واقع تیمار و مراقبت از روان است. اما از نظر هیلمن کلمه “روح” به معنای ” ترکیب ناشناخته ای است که “معنا” را امکان پذیر میکند، و رویداد ها را به “تجربه” ها بدل می گرداند، ارتباط اش “عاشقانه” است و دغدغه اش “معنوی” است”.

  • نکات اساسی هیلمن 

اول اینکه “روح” اشاره بر عمیق گردانیدن رویدادهای سطحی زندگی به “تجربه” ها است.
دوم آنچه روح متعالی قادر است، چه در عشق و چه در تجربیات معنوی، از رابطه ی با “مرگ” استنتاج کند.
سوم اینکه در استفاده از کلمه روح، معنی آن امکان برانگیختگی خیال در طبیعت های تک تک ما و تجربه ناشی از تفکر و اندیشه، رویا، ایماژ و خیال –و آن وضعیتی که همه و اقعیت ها را به عنوان اصل نمادین و یا تشبیه، شناسائی کند.

هیلمن اشاره دارد بر اینکه انسان شناسان، توصیف شرایطی به نام ” گم شدن روح” را نموده اند که معنی اش، عدم قابلیتِ یافتن ” روابط انسانی ” و یا “روابط درونی با خود” است. گم شدن روح ، به مثابه گم کردن مرکزیت درون است.

بطور استعاره ای، هیلمن میگوید که علائم بیماری، فرد را بسوی روح خودش و شفای آن میکشاند. از نظر هیلمن، عوارض بیماری، فریاد برای گرفتن کمک، آسایش و عشق و یک فرصت و موقعیت برای تغذیه روحی است که در عذاب است.

از نظر هیلمن، نوروسیس ” تلاشی از جانب روح است برآنکه صدایش شنیده شود” . از طریق علائم بیماری روح طلب توجه میکند. توجهی که نیاز دارد شنیده شود و به آن پرداخته شود و هر علائم ای باید با رفتاری مهرآمیز از طرف روانشناس، مورد توجه قرار بگیرد. از نظر هیلمن گاهی در هم شکستگی و فروپاشی روانی لازم است تا فرد با چنین تکانی به مرکز خود بازگردد.

 

منابع:

Hillman, J. (1979). The dream and the underworld. New York: Harper & Row.
Hillman, J. (1989). A blue fire. New York: Harper Perennial.
Hollis, J. (2008). The archetypal imagination. College Station, TX: Texas A&M.
Johnson, R. A. (1986). Inner work: Using dreams and active imagination for personal
growth. New York: HarperCollins

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی