امروز

جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۲۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

با روانشناسان روابط موضوعی آشنا شویم.

دونالد وینیکات روانکاو مشهور بریتانیایی، که بدلیل نظریاتش در مورد رابطه کودک و محیط اطراف، مخصوصا رابطه با مادر شهرت دارد. وینیکات امروزه یکی از تاثیرگذارترین نظریه پردازان روانکاوی بعد از فروید محسوب می شود. نوشته های وینی کات بسیار مورد علاقه طرفداران پارادایم روانکاوی است و بسیار خوانده و ارجاع داده می شود.

می دانیم که او در درمان بزرگسالان و کودکان با تکنیک روانکاوی سهم بی مانندی دارد. وینی کات از تعبیر و مواجهه اکراه خاصی داشت و بیان می نمود انگار بخواهی نظری را مانند غذا به زور وارد دهان کودک نماییم.

ترجیح وینی کات در درمان این بود که بر توانمندی های بالقوه بیمار تمرکز کند نه بر قسمت های ناسالم. در دنیایی که ممکن است از دید متخصصین و درمانگران خودشیفته وار همه چیز را پاتولوژیک بنگرند. او در واقع درمانگری مجرب بود و در درمان کودکان و بزرگسالات استعداد عجیبی داشت.

سوژه -فرد
وینی کات اولین کسی بود که ترکیب سوژه -فرد را در فضای میان نوزاد و مادر قرار داد و جمله معروف اوست که : « چیزی تحت عنوان نوزاد جدای از مادر وجود ندارد».
منظور وینی کات این بود که رابطه مادر و نوزاد فضایی به وجود می آورد که در آن سوژه به شناسایی در می آید. فرد غیر قابل شناسایی است و تنها از طریق دیگری The other که در ابتدا همان مادر است، شناخته می شود. این تعامل بین نوزاد و مادر یا خویشتن و دیگری، مدل وینیکات در درمان روانکاوی است.

نکته دیگری که باید توجه داشته باشیم مربوط به مفاهیم مشترکی است که در نظزیه پردازان روابط موضوعی مشترک است ولی متفاوت است. یک از این مفاهیم نوزاد و مادر است. علیرغم تاثیر انکارپذیر ملانی کلاین بر وینی کات، اما او بسیاری از مواضع بالینی ملانی را تعدیل نمود.

تفاوت اصلی و نقطه مورد مجادله بین این دو، مفهوم «محیط» Environment بود که ملانی به شدت در مقابل آن مقاومت می کرد. از نظر کلاین، مادر یا پستان او، ابژه غرایز کودک است. از نظر وینی کات، کودک در متن پاسخ های مادر یا همان مادر محیط Environment mother متولد می شود. کودک، مادر ابژه و مادر را به صورت یک واحد درک می کند.

می دانیم که فروید و ملانی کلاین معتقد بودند که کودک از همان ابتدا فردی است که مشکل او دستیابی به رابطه روانی نزدیک با دیگری است. که اولین رابطه که معمولا دچار مشکل می گردد رابطه با مادر است. وینی کات، مادر و کودک را از همان ابتدا یک واحد می بیند.

از نظر وینی کات مشکلی که باید برای آن راهی پیدا کرد، جداشدن موفقیت آمیز آنها از یکدیگر است. و این نقطه ای است که نظر وینی کات با لکان شبیه به هم می گردد اگر چه لکان اعتقاد داشت که پدر به فرایند جدایی کمک می کند اما وینی کات به طور کلی پدر را به نوعی نادیده می گیرد.

عارفه منجم
درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی