امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۳۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

اریک فروم سه مکانیزم روانی را برای گریختن از جنبه های منفی آزادی و بازیافتن امنیت از دست رفته مطرح کرد:

“خودکامگی”، در تلاش های مازوخیستی یا سادیستی جلوه گر می شود.”مازوخیست ها” معتقدند حقیر و بی کفایت هستند و از این احساس ها شکایت می کنند و دوست دارند از آنها خلاص شوند ولی عمیقاً نیاز دارند که به دیگری وابسته باشند چنین افرادی باکمال میل تسلیم کنترل دیگران یا نیروهای اجتماعی می شوند زیرا سلطه پذیر بودن، احساس تنهایی آنها را کاهش می دهد.

افراد “سادیست” نیز برای کنترل دیگران تلاش می کنند و می کوشند دیگران را به خود وابسته کنند آنها با تصاحب کردن هر چیز مطلوبی، خواه کالای مادی یا ویژگی های عقلانی و عاطفی دیگران، سعی می کنند آن ها را استثمار کنند. یا امکان دارد خواهان رنج بردن دیگران بوده و علت این رنج باشند که بیشتر رنج کشیدن هیجانی مثل شرمندگی و تحقیر است.

مکانیزم گریز، “خودکامگی”، نوعی تعامل مداوم با شیء یا مکانیزم ویرانگری و پیروی بی اراده از دیدگاه اریک فروم
دانستیم که مکانیزم خودکامگی نوعی تعامل مداوم با شیء یا شخص است و در مقابل، هدف مکانیزم ویراگری از بین بردن آن شخص یا شیء است. اریک فروم نمونه ای از ویرانگری را که در تمام جوامع مشاهده کرد را نام برد :

 

  • عشق، وظیفه شناسی، وجدان و وطن پرستی.

مکانیزم دیگری که از نظر اریک فروم روز جهانی زن: بزرگداشت و دفاع از حقوق زنان، قدردانی، عشق به زن بیشترین اهمیت اجتماعی را دارد «پیروی بی اراده» است. ما از طریق این مکانیزم، دقیقا مثل دیگران می شویم و از مقررات اجتماعی که بر رفتار حاکم هستند، پیروی می کنیم و بدین طریق تنهایی و انزوای خود را کاهش می دهیم.

اریک فروم پیروی بی اراده را با رنگ عوض کردن حفاظتی حیوانات مقایسه کرد. البته این مکانیزم به طور موقت امنیت و احساس تعلق پذیری را بدست می دهد ولی این کار به قیمت فداکردن خود انجام می شود. این افراد خود را فدا می کنند و دیگر «من» مجزا وجود ندارد و فرد پیرو جزئی از «آنها» شده و خودکاذب جایگزین خودواقعی می شود. سپس فرد دچار تردید شده زیرا مانند یک آدم ماشینی عمل می کند. در نتیجه این هویت جدید، هویتی کاذب است و فقط از طریق پیروی مداوم حفظ می شود و هیچ آرامشی نمی تواند وجود داشته باشد. و اگر فرد بخواهد هر کاری مخالف با هنجارها و ارزش های جامعه انجام دهد، تائید و امنیت خود را از دست خواهد داد.

 

منابع :
نظریه های شخصیت،جس فیست، گرگوری فیست، یحیی سیدمحمدی (مترجم)
نظریه های شخصیت تالیف شولتز ویراست هشتم

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی