امروز

جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۵:۱۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • قابل توجه داوطلبین کنکور : نکاتی برای مطالعه زبان:

در این مطلب تلاش کردم اطلاعاتی را در مورد یکی از مهمترین دروس کنکور کارشناسی ارشد در اختیار شما قرار دهم. متون تخصصی با ضریب ۲ یکی از تعیین کننده ترین درس ها در آزمون کارشناسی ارشد است که درصد آن میتواند رتبه های داوطلبان را تا حد زیادی جابجا کند. آن چیزی که بین دروس از نظر اهمیت تمایز ایجاد می کند صرفا ضرایب دروس به تنهایی نیست. به این معنی که اگر مثلا همه ی دروس با ضرایب ۲ را از نظر اهمیت در یک سطح در نظر بگیریم، برآورد چندان دقیقی از اهمیت دروس نداشته ایم. یکی دیگر از فاکتورهایی که دروس را از نظر اهمیت و تاثیرگذاری در نتیجه نهایی آزمون از هم متمایز میکند میانگین درصد کسب شده ی آن درس بین مجموع شرکت کنندگان آن سال است. با در نظر گرفتن این فاکتور (میانگین درصد داوطلبان) معقول به نظر می رسد که دو درسی که از نظر ضریب در یک رده قرار دارند تاثیرات متفاوتی در نتیجه ی نهایی رتبه ی داوطلبان بگذارند.

 

به عنوان مثال میانگین کل داوطلبان در درس متون تخصصی بسیار پایین تر از میانگین کل در درس روان شناسی رشد است، بنابراین اگرچه ضریب هر دوی این دروس در آزمون سراسری یکسان است اما از اهمیت متفاوتی برخوردار هستند. با این توضیح از آن جایی که قطعا پایین ترین میانگین در بین کلیه ی دروس مربوط به متون تخصصی می شود این درس مهم ترین درس در جهت تمایز رتبه های برتر از سایرین محسوب می شود. به طوری که هرچه درصد فرد در این درس بالاتر باشد به همان میزان از انحراف استاندارد کل جامعه شرکت کنندگان در آزمون بیشتر فاصله می گیرد و تاثیر مثبت به صورت تصاعدی در نتیجه بازتاب پیدا می کند.

بناابراین جا دارد که برای مطالعه ی این درس برنامه ریزی صحیحی داشته باشیم و به اندازه ی کافی به آن بپردازیم. مطالعه و یادگیری زبان از آن دسته تکالیفی است که بهتر است در طول زمان به تکالیف کوچک کوتاه مدت تقسیم شود از این رو مطالعه ی هر روزه ی زبان در سانس های مطالعاتی ۰/۵ ساعت تا ۱/۵ ساعت (با توجه به سطح فعلی فرد) بهترین حالت مطالعه ی زبان است.

 

 

بهتر است با هر سطح دانش پایه ای که در زبان عمومی داریم از یک کتاب زبان تخصصی پایه شروع کنیم که در غالب موارد کتاب پیشنهادی ما کتاب “متون تخصصی به زبان انگلیسی” تالیف یحیی سید محمدی است. این کتاب غالب لغات تخصصی مورد توجه در آزمون ما را در مباحث مهم از جمله احساس، ادراک، یادگیری، شرطی سازی، حافظه، رشد، شخصیت و … شامل می شود. توصیه ی ما همیشه این است که از هر کتاب متون تخصصی که استفاده می کنید بهتر است تکیه ی زیادی بر راهنمای ترجمه ی کتاب نداشته باشید.

بهترین روش این است که پاراگراف به پاراگراف متن انگلیسی را بخوانید ، هر لغت ناآشنا که معنی آن را نمی دانید جدا کنید و یادداشت کنید و معنی آن را پیدا کنید. برای صرفه جویی در زمان بهتر است از نرم افزارهایی مانند بابیلون یا نارسیس استفاده کنید. اگر لغتی در روان شناسی دارای معنی تخصصی است معنی تخصصی را هم یادداشت کنید. مثلا لغت client در زبان عمومی معنی مشتری دارد، همین لغت در علم و حرفه ی ما معنی مراجع می دهد و در علم و حرفه ی حقوق معنی موکل می دهد. تمام لغات جدید باید یاد گرفته شوند و در فواصل زمانی مشخص مرور شوند ( مانند مرور های منظم سه گانه و پنج گانه).

بهترین روش برای یادگیری لغت این است که لغت را برای اولین بار در بافت جمله و در متن بخوانید. بنابراین یادگیری لغات جدید یک متن در یک مبحث یکپارچه وقتی این لغت با سایر لغات مربوط به آن مبحث پیوند می خورد بسیار کارآمدتر از حالتی است که مثلا بخواهیم لغات یک کتاب را از واژه نامه ی پایان کتاب که براساس حروف الفبا sort شده است یاد بگیریم. بعد از این که معنی لغات جدید را پیدا کردیم و یادداشت کردیم انتظار می رود که بتوانیم خودمان متن را ترجمه کنیم. در اینجا منظور از ترجمه کردن ترجمه تحت الفظی و ترجمه ی لغت به لغت جملات نیست، منظور این است که درک منسجمی از مفهوم کلی متن داشته باشیم.

یکی از اصلی ترین مراحل مطالعه و پیشرفت زبان، تامل، مکث و تلاشی است که در این زمان برای فهم متن داریم و هر چه در این مرحله کمتر به کتاب های راهنما و ترجمه تکیه داشته باشیم و خودمان سعی کنیم معنی کلی متن را بفهمیم پیشرفت بیشتری در درک مطلب خواهیم داشت. بهتر است کتاب های راهنما بعد از این مرحله به عنوان یک مرجع مقایسه برای برآورد کردن میزان درستی درک مطلب و اصلاح اشکالات به کار گرفته شود. بعد از مطالعه ی کامل یک کتاب تخصصی پیشنهاد می شود روی تکنیک های درک مطلب تمرکز کنید. اگر روش یادگیری شما بیشتر از نوع دیداری است بهتر است در فضای کلاس های آموزش درک مطلب قرار بگیرید یا از بسته ی آموزشی زبان کیهان که به طور ویژه روی تکنیک های درک مطلب تمرکز دارد استفاده کنید. بعد از یادگیری هر تکنیک درک مطلب تا جایی که می توانید آن تکنیک و اصول را روی متن های مختلف تمرین کنید.

بعد از انجام همه ی این کارها در فرصت باقی مانده تا جایی که می توانید متون کوتاه تخصصی مانند متون ویکی پدیا و مقالات تخصصی بخوانید و در پایان حل کردن سوالات آزمون های سراسری سال های اخیر می تواند بهترین شیوه ی جمع بندی نهایی باشد.

 

با آرزوی موفقیت

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

یادداشت ها با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی