امروز

دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۹:۳۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

یک لقمه اخلاق

اخلاقیات در نگارش پایان نامه
? اجازه دهید کسانی را که پایان‌نامه می‌نویسند با کسانی که پایان‌نامه‌هایشان را دیگران می‌نویسند جدا کنیم تا امکان توضیح ماجرا فراهم شود. من کسانی را که پایان‌نامه می‌نویسند به دو گروه کلی تقسیم می‌کنم. یک دسته دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند، بخش عمده آنان شهرستانی بوده و در موقعیت اقتصادی بسیار بدی قرار دارند. برخلاف بسیاری از کشورهای جهان که شرایط بورس شدن دانشجویان نخبه را فراهم می‌کنند، در ایران این گروه ناچار هستند هزینه‌های دانشگاه و زندگی خود را پرداخت کنند. وام دانشجویی با شرایط دشوار و به مقدار محدودی پرداخت می‌شود؛ بنابراین در چنین شرایطی من سوال می‌کنم جایگاه اخلاق کجاست؟ زمانی که من به سختی درس می‌خوانم و خود را ارتقا می‌دهم و می‌بینم برای ادامه حیات ناچار به امرار معاش هستم و در بیرون از دانشگاه توان تامین آن وجود ندارد، مساله اخلاق و زیست اخلاقی بسیار پیچیده می‌شود؛ بنابراین من درباره این گروه داوری اخلاقی نمی‌کنم.

? یک زمانی هست که شما این افراد را به عنوان گروهی فرض می‌کنید که آدم‌های مختلف را به زور وسوسه می‌کنند که کارهای آنان را بخرند، اما ما شاهد هستیم که یک بازار وسیعی در دانشگاه‌ها وجود دارد. بازاری که می‌خواهد پایان‌نامه مقاله و تکالیف درسی خود را برای نگارش به دیگران بدهند. بازاری که می‌خواهد کار نکند، درس نخواند و مدرک بگیرد. باید این سمت را هم ببینیم. اولین پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که چرا کیفیت دانشگاه‌ها پایین آمده است و به تبع آن، چرا این بخش عمده از دانشجو که در حال حاضر داریم، قبلا کمتر داشتیم؟ سیاست‌های آموزش عالی در جذب دانشجو عامل مهمی بوده است. یعنی آموزش عالی درهای خود را باز کرده است و هر کس می‌خواهد با انگیزه‌های مختلف وارد دانشگاه می‌شود. اینطور نبود که در ۲۰ سال پیش دانشگاه ذاتا پاک باشد و آدم‌های شایسته‌ای وجود داشتند که پایان‌نامه نمی‌نوشتند، اما ۲۰ سال پیش دانشجویانی که مطالبه می‌کردند، پایان‌نامه‌ها و مقالات و تکالیف درسشان را دیگران بنویسند بسیار نادر بودند.

? امروزه کسانی که وارد دانشگاه می‌شوند و پایان‌نامه‌های خود را برای نگارش به دیگران می‌دهند، آینده خود را ساخته‌اند. آینده این افراد حالشان است. این گروه عمدتا شغلشان را دارند، ازدواج کرده‌اند، حتی خیلی‌ها بازنشستگان، زنان شاغل و بچه‌دار یا مدیران دولتی هستند که به دنبال پست‌های بالاتر به دانشگاه می‌آیند. آنها قصد ندارند آینده‌ای را بسازند. من اسم این گروه را می‌گذارم کسانی که به‌دنبال ترمیم حالشان هستند؛ بنابراین زمانی که شما این قشر را به دانشگاه می‌آوریم، باید انتظار داشته باشیم که اینان تصور دیگری از دانشگاه و علم داشته باشند. اساسا علم برای این افراد موضوعیتی ندارد. این گروه با انگیزه‌های مختلف نظیر پرستیژ، افزایش حقوق و گرفتن پست بهتر به دانشگاه می‌آیند؛ بنابراین اگر بحث اخلاق باشد باید به سراغ این قشر هم رفت و پرسید آیا اخلاقی است که شما پایان‌نامه خود را برای نگارش به دیگران می‌دهید؟

? اکنون ما تنها به دانشجو پرداخته‌ایم دانشجویانی که سفارش می‌دهند یا سفارش می‌گیرند، اما در سطح کلان این چرخه دولت و آموزش عالی قرار دارد که درهای دانشگاه را باز کرده و دانشگاه را به عنوان بازار دیده است و هر صندلی پولی است که وارد دانشگاه می‌شود. با این سیاست لاجرم چنین پیامدی انتظار می‌رفت. شما نمی‌توانید درهای دانشگاه را باز کنید و به دانشگاه‌ها بگویید به لحاظ درآمدی خودکفا باشند و بعد انتظار دانشجوی با کیفیت از این دانشگاه‌ها داشته باشید. حلقه دوم اساتید دانشگاه هستند. اساتید دانشگاه به دو دلیل کار خود را خوب انجام نمی‌دهند. یکی به دلایل روابطی که اساتید بر اساس آن‌ها انتخاب می‌شوند و بخشی از اساتید نه همه آنها (ما اساتید خوب و مسوولیت‌پذیر هم داریم.)

با احترام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی