امروز

دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۰:۳۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

 کتاب هنر دست یابی: چگونه از خیال بافی دست بکشید، شروع کنید و فرمان زندگی را خودتان به دست بگیرید.

نویسنده : برنارد راث
مترجم : سید ساجد متولیان
ناشر : آریانا قلم

 

ماجرا به سال ۱۹۶۰ باز می گردد ، زمانی که “برنارد راث ” جوان ، تعداد زیادی از مهندسان خلاق و خبره را در” سیلیکون ولی “، ملاقات کرد. اگرچه مهندس های با تجربه آن روز جلسه، در شرکت های مشهوری مانند هیولت پکارد hp  کار می کردند ، اما رویای تاسیس شرکتی اختصاصی برای خودشان را نیز در سر داشتند. در آن جلسه راث متوجه شد ، مهندس ها سال ها است از ایده مستقل شدن و کار آفرینی صحبت می کنند اما همچنان به عنوان نیرو برای کارفرمایان کار می کنند. او به این نتیجه رسید ، تنها صحبت کردن درباره یک ایده نمی تواند مفید باشد و تصمیم گرفت ، پروژه از ” تخیل تا عمل ” را برای آن هایی که می خواهند تغییر کنند، راه اندازی کند ، راث به این ایده ، جامه عمل پوشاند و یکی از دستاوردهایش نیز تالیف کتاب ” هنر دستیابی ” بود.

 

برنارد راث دانش آموخته رشته مهندسی مکانیک، بیشتر از ۴۰ سال است که در دانشگاه استنفورد تدریس می کند. او می گوید : “مردم فقط درباره رویاهای شان حرف می زنند، حرف زدن تنها نمی تواند کافی باشد، ما باید ضعف های شخصیتی مان را بدانیم، کاشف الگوهای مخرب تکراری باشیم، در روابط مان تغییر ایجاد کنیم. فرقی ندارد می خواهیم کتاب آشپزی منتشر کنیم، ربات بسازیم یا در مسابقه دو برنده شویم، برای محقق شدن ایده ها باید دست از خیالبافی کشید و برنامه ریزی کرد . ”

یکی از فعالیت های برنارد راث که در آن به اندازه ۴ دهه سابقه و تجربه دارد ، تشکیل گروه های دانشجویی بر اساس تفکر خلاق و نقاد است .و این کتاب چکیده ای از مهم ترین تجربیات او در ارتباط با دانشجویانی است که با فرهنگ ها و نژادهای مختلف ، در این گروه ها حضور داشتند. نویسنده کتاب ” هنر دستیابی “ رویکرد عمل گرایانه خود را با زبانی ساده و خودمانی و با استناد بر مثال های واقعی و ملموس در اختیار خواننده ها قرار می دهد.

 

با مطالعه بخش های مختلف کتاب، خواننده می تواند به راحتی فضای صمیمی حضور در کلاس درس خلاق و گروه های دوستانه را تجربه کند و به راحتی روش های حل مسئله و افزایش خود کارآمدی فردی را بیاموزد . خواندن نظرات خواننده های کتاب خالی از لطف نیست:

تامی ۳۸ ساله می نویسد : ” کتاب بی نظیری را هفته گذشته مطالعه کردم . بخش ” دلیل ها چرند هستند ” برای من عالی بود. این بخش از کتاب به دلیل تراشی هایی که هر روز با آن ها یک قدم به عقب حرکت می کنیم می پردازد . وقتی که هر روز با تاخیر در محل کار حاضر می شویم و ترافیک را بهانه می کنیم ، یا برای نرسیدن به اهدافمان ، ده ها دلیل ریز و درشت را بهانه می کنیم . پروفسور راث در این فصل، دلیل تراشی ها را توهم های دل خوش کننده ای می داند که ما را از مسیر اصلی دور می کنند و در تمام مراحل تفکر باید این دلایل را شناخت و غربال کرد.

 

سارا ۲۹ ساله می نویسد : پس از خواندن این کتاب بر زندگی ام کنترل بیشتری پیدا کرده ام ، دیگر افسار زندگی ، خارج از دستان من نیست ، مثال ها و تمرین های کتاب ، مسیر جدیدی را برایم باز کرد ، می توانم مسئله را به خوبی برای خودم تعریف کنم ، از افرادی که با من همدل و همراه هستم برای حل مسئله کمک بگیرم ، برای تولید بیشتر ایده پردازی کنم و عملی ترین راه حل ها را برای رسیدن به هدف انتخاب کنم.

” هنر دست یابی “ پرفسور برنارد راث به خواننده کمک می کند تا روی پای خودش بایستد، ضعف ها و مشکلات خود را بشناسد، سبک یادگیری اش را تشخیص دهد و از آن برای پیشبرد اهداف استفاده کند.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی