امروز

جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۴۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

گزارشی از واکنش‌های متفاوت به حواشی یک تاکسی اینترنتی

 

«پس از اینکه راننده‌ی یکی از تاکسی‌های اینترنتی به خاطر پیاده‌کردن مسافری که کشف حجاب کرده بود، از طرف مسئولان تجلیل شد، برخی از مسافران برای اعتراض به دخالت در امور شخصی، این سامانه‌ی درخواست تاکسی را تحریم کردند. بعدتر، اما راننده‌ای دیگر از همین شرکت، خبر از کشف حجاب مسافر دیگری داد که قویاً از طرف این مسافر تکذیب شد.»

 

ماجرا، اما از جایی وارد فاز تازه‌ای شد که یکی دیگر از مسافران همان شرکت با چشم گریان جلوی دوربین ظاهر شد و گفت: “راننده‌ای با پشتیبانی شرکت، تماس گرفت و گزارش کشف حجاب من را داده که کاملاً بی‌اساس است.” داستان از این قرار بود که مسافر مذکور، در میانه‌ی راه به دلیلی با راننده وارد مشاجره می‌شود. بحث که بالا می‌گیرد، راننده با پشتیبانی شرکت تماس می‌گیرد و اعلام می‌کند که باید بر حسب وظیفه، کشف حجاب یکی از مسافران را گزارش دهد.

 

این مسافر که دختر جوانی است با تأکید بر رد هرگونه ادعایی در مورد کشف حجاب یا بی‌حجابی، افزود: “پس از اعلام این گزارش کذب، از خودرو پیاده و سوار تاکسی شدم، اما با تعجب دیدم که آن راننده جلوی تاکسی ایستاده تا مانع رفتن من شود، آنجا بود که مجبور شدم با ۱۱۰ تماس بگیرم.” لازم به ذکر است چند روز پیش از این حوادث، دادسرای ارشاد با اعلام شماره‌ی تلفنی از مردم خواست هرگونه کشف حجاب در اماکن عمومی را اطلاع دهند.»

 

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با «آزادی» نسبت به «ایجاد نوعی آشفتگی احتمالی در جامعه پس از درخواست دادسرای ارشاد برای گزارش بی‌حجابی» هشدار داد و گفت: «شاید فردی در پی اختلاف خانوادگی یا خصومت شخصی، اقدام به گزارش‌دادن بی‌اساس راجع به کشف حجاب دیگران کند. چگونه می‌شود صحت‌وسقم این‌گونه گزارش‌ها را راستی‌آزمایی کرد؟».

 

سیاوشی در ادامه به فراهم‌شدن زمینه‌ی سوء استفاده افراد غیرمسئول در بحث گزارش نوع پوشش شهروندان اشاره کرد و افزود: «باز کردن پای کسانی که هیچ‌گونه مسئولیتی در رابطه با حجاب افراد ندارند و آموزشی هم در این زمینه ندیده‌اند، مانند رانندگان و شهروندان عادی، فقط باعث دوقطبی شدن جامعه و فراهم شدن زمینه‌ای برای فرصت‌طلبان می‌شود.»

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی